Pierwszaki Tropicielami Przyrody

Rada Osiedla Śródmieście II zaprosiła klasy pierwsze na rajd sportowo – rekreacyjny po Parku Miejskim, połączony z poznawaniem przyrody parku. O jego przyrodniczych walorach opowiadali ornitolodzy – pan Andrzej Mały i pan Michał Niewiejski. Kaliski park należy do nielicznych w kraju, gdzie występuje tak wiele odmian drzew i krzewów ozdobnych. Posiada walory nie tylko przyrodnicze ale i historyczne. Panowie będąc prawdziwymi miłośnikami ptaków bardzo ciekawie o nich opowiadali. Uczyli, że zachowując ciszę można usłyszeć odgłosy przyrody. Spacerując alejkami dzieci przyglądały się wiewiórkom i ptakom m.in. kosom, kawkom, kowalikom, grzywaczom, sikorkom, kaczkom. Dostrzegły też krogulca. Z zaciekawieniem oglądały domki naszych skrzydlatych przyjaciół, wypatrywały ptasich gniazd i dziupli dzięcioła czarnego. To, czego nie zdołano dostrzec gołym okiem, można było wypatrzyć przez lornetki. Nie udało się wytropić puszczyka, ale  może podczas  spacerów z rodzicami dopisze szczęście.

Najlepszymi tropicielami przyrody okazali się: Hania Świst, Zuza Urbaniak z kl. I a, Wiktoria Stefaniak, Julia Kozłowska z kl. I b oraz Jessika Zimna i Michał Tronicki z kl. Ic. Po spacerze organizatorzy wręczyli dzieciom upominki – książeczki przyrodnicze i chrupiące Andruty Kaliskie.

Wróciliśmy pełni wrażeń i niezapomnianych widoków. Wspomnieniem zielonej lekcji będą zdjęcia ptaków, które podarowali nam ornitolodzy. Panu Marcinowi Brzozowskiemu – inicjatorowi tego edukacyjno-rekreacyjnego spaceru serdecznie dziękujemy.

  Tekst i zdjęcia: Małgorzata Bazela

Share