„Młodzi w akcji – Wiwat Niepodległość”

Nasza szkoła jako jedyna w Kaliszu, na ponad dwieście szkół w Polsce, wzięła udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.

Podsumowanie odbyło się 3 stycznia 2019 roku. Uczniowie klasy 3 B i 3C wraz z opiekunem projektu, p. Dorotą Bończyk, prezentowali zadania, jakie realizowali od października do grudnia 2018 roku.

Celem ogólnopolskiego projektu było inspirowanie opiekunów i młodzieży do podejmowania nieszablonowych działań na rzecz społeczności lokalnej, a partnerem była Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności w ramach programu „Szkoła ucząca się”.

Faza wstępna polegała na wykorzystaniu materiałów CEO podczas zajęć edukacyjnych, które zostały przeprowadzone w klasach ósmych oraz trzecich gimnazjum, na lekcjach historii i wosu. Uczniowie, pracując w grupach, zastanawiali się, jakie znaczenie dla nastolatków mają dziś słowa „patriotyzm” oraz „niepodległość”. Ponadto szukali przykładów, jak można być patriotą na co dzień, we współczesnym świecie.

Następnie szukali kaliszanek, które działały na przestrzeni stu lat od 1918 roku dla społeczności lokalnej, niosąc pomoc innym.

Do współcześnie żyjących kobiet uczniowie udali się osobiście i przeprowadzili z nimi wywiady, które wraz ze zdjęciami stały się materiałem do projektu. Na pokaz tego projektu zaproszono panią wicedyrektor Agatę Górską oraz uczniów z klas trzecich gimnazjum. 

Share