21 marca-święto, święto…

21 marca w naszej szkole obchodziliśmy: Pierwszy Dzień Wiosny, Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa,  Dzień Wysyłania Kartek w projekcie „Solidarność.Podaj dalej”, Dzień Poezji a niektórzy nasi uczniowie świętowali Dzień Wagarowicza (tego święta nie pochwalamy).

Wiosna przybyła do uczniów klas 1-3, były piosenki, tańce do „Czterech pór roku” i wybór najpiękniejszej Wiosny (reprezentantki wszystkich klas były naprawdę piękne i wybór jury był bardzo trudny).
Uczniowie klas 4-6 postanowili się solidaryzować z osobami z Zespołem Downa i dziś mieli na sobie nie tylko różnego koloru skarpetki, ale nawet i różnokolorowe buty.
Dla tych, którzy nie wiedzą, ten dzień wybrano z kilku względów:Skarpetki kształtem przypominają chromosomy, a kolorowe skarpetki nie do pary symbolizują społeczne niedopasowanie, odmienność, zróżnicowanie – wszystko, z czym muszą borykać się osoby z Zespołem Downa na co dzień. 

Data 21 marca też nie jest przypadkowa. Zespół Downa, czyli Trisomia 21 oznacza, że 21 chromosom występuje w trzech kopiach. 

Naszym przyjaciołom z Zespołem Downa składamy serdeczne życzenia i pamiętajcie, że jesteśmy z Wami nie tylko w dniu Waszego święta.

tekst i zdjęcia: Sławomira Roumieh, zdjęcia: Izabela Szymańska
Share