Ogólnopolski Festiwal “Szkoły z Klasą”

Po raz kolejny SP16 została zaproszona na niezwykłe święto aktywnej edukacji do Warszawy. Co roku Fundacja “Szkoła z Klasą” analizuje działania innowacyjne szkół z całej Polski (w tym roku było ich 100) i prosi najbardziej kreatywne, by zaprezentowały dobre praktyki na forum ogólnopolskim, dając innym inspirację do działania. Wielkim wyróżnieniem było dla nas to, że uznanie ekspertów zyskały aż trzy realizowane przez nas w tym roku projekty: “Solidarność. Podaj dalej!”, “Piękna nasza Polska cała” oraz “Pasja do nauki”. Zaproszono więc dwie grupy uczniów i nauczycieli.

27 maja prezentowaliśmy nasze działania w projektach. Przygotowywaliśmy stoisko, plakaty oraz zadania dla zwiedzających. Uczniowie barwnie opowiadali o tym, co robiliśmy przez cały rok, jakie efekty przyniosły wysiłki uczniów i nauczycieli. Potem odwiedzaliśmy inne stoiska, czerpiąc inspirację do dalszych działań. Na koniec prezentowaliśmy wszystkim zebranym innowację “Piękna nasza Polska cała”, a organizatorki przedsięwzięcia udzielały porad i instrukcji, jak zorganizować wymianę młodzieży. Wieczorem zwiedzaliśmy Warszawę. Następny festiwalowy dzień poświęciliśmy na naukę. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach projektowania przestrzeni szkolnej oraz dotyczących krytycznego przyjmowania informacji z mediów. Niezwykle ciekawymi były rozmowy z przedstawicielami Komisji Europejskiej o Unii, zasadach jej działania i ideałach. Nauczyciele natomiast uczyli się o języku popkultury oraz zgłębiali zagadnienia bezpieczeństwa w sieci na szkoleniu “Asy Internetu”. Największe zainteresowanie uczestników i organizatorów Festiwalu wzbudzili Jurek Sobczyk i Borys Wolff z klasy 4d, którzy postulowali zamontowanie na korytarzach szkolnych fotoradarów, uatrakcyjnienie lekcji wf oraz najsprawniej mierzyli powierzchnię sal.

W Festiwalu uczestniczyli: nauczycielki – Sławomira Roumieh, Agnieszka Bartoszek – Grzelak, Beata Płóciennik, Iwona Gabryelczyk oraz uczniowie – Anastazja Nowakowska, Wiktoria Polak (8b), Julia Skwarek, Nikola Szpera (8a), Jerzy Sobczyk, Borys Wolff (4d).

Share