“Piękna nasza Polska cała”

W ramach realizacji programu “Szkoła z Klasą”, nauczycielki – Agnieszka Bartoszek – Grzelak z SP 16 w Kaliszu i Zofia Wojnowska ze Szkoły Podstawowej w Dydni na Podkarpaciu opracowały innowację polegającą na wymianie młodzieży. Głównym jej celem było doskonalenie kompetencji kluczowych uczniów, rozwijanie samodzielności, promowanie i poznawanie swojej “małej Ojczyzny”, a także uprawianie turystyki “na każdą kieszeń”. Uczniowie od listopada 2018r. przygotowywali i wysyłali do partnerów z zaprzyjaźnionej szkoły: prezentacje, filmiki, lip duby. Założyli grupę na facebooku, prowadzili konferencje i spotkania on line, żeby się lepiej poznać. Potem wspólnie, metodą myślenia projektowego (design thinking), przygotowali plan pobytu kolegów w Kaliszu i Dydni, podzielili się zadaniami i, na koniec, przy nieocenionej pomocy dyrektorów, nauczycieli, obsługi obu szkół i rodziców, urządzili miejsca noclegowe w klasach oraz zapewnili wyżywienie w stołówkach szkolnych. Oba spotkania rozpoczęły się od entuzjastycznych powitań na dworcu kolejowym (bo jazda pociągiem stanowiła najekonomiczniejszą formę podróżowania).

Dydnianie w dniach 6 – 10 maja w towarzystwie nauczycieli, dyrektorów szkoły i kolegów z Kalisza zobaczyli: Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu, Basztę Dorotkę, skarbiec w bazylice św. Józefa, kaliski Park Miejski, pałac w Gołuchowie, zagrodę żubrów, poznali proces produkcji “Grześków”. Dzięki wspaniałej współpracy SP16 z Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, uczniowie zwiedzili teatr i poznali jego tajemnice. Spacer ulicami Kalisza stał się dla młodzieży niezwykłą podróżą w przeszłość, dzięki barwnym opowieściom Pana Piotra Sobolewskiego. Całości dopełniły questy, nieformalne spotkania, wieczór filmowy. Na koniec Dyrektor, Agnieszka Wańka, wręczyła gościom pamiątkowe upominki.

Kaliszanie natomiast przybyli w Bieszczady z rewizytą w dniach 20 – 24 maja. Powitała ich wójt gminy Dydnia i obdarowała, w imieniu samorządu, wspaniałymi pamiątkami, słodyczami oraz przewodnikami po okolicy. Mimo niesprzyjającej pogody, kaliszanie odwiedzili Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Nafty i Gazownictwa w Bóbrce, Muzeum Historyczne w Sanoku (z fantastyczną wystawą obrazów Beksińskiego), wędrowali po zaporze w Solinie, gościli w Krośnie i uczyli się na niesamowitej wystawie interaktywnej w Dolinie Lotniczej w Rzeszowie. Wymiana była też pretekstem do wymiany doświadczeń. Obserwowano wzajemnie ciekawe lekcje i przedsięwzięcia. Zwieńczeniem innowacji była prezentacja obu szkół w Warszawie na Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą. Dzięki wsparciu Fundacji “Szkoła z Klasą” oraz zainteresowaniu ekspertów (moderatorów) projekt zainicjował ogólnopolską wymianę młodzieży. Zawiązało się mnóstwo przyjaźni, uczniowie zwiedzili piękne miejsca i wiele się nauczyli, świetnie się przy tym bawiąc. Cel projektu został osiągnięty.

Nauczyciele SP 16 zaangażowani w projekt: Agnieszka Wańka, Sławomira Roumieh, Agata Górska, Agnieszka Bartoszek – Grzelak, Beata Płóciennik, Iwona Gabryelczyk, Izabela Szymańska. Uczniowie w projekcie: Nikola Szpera, Zuzanna Wieczorek, Julia Skwarek, Martyna Urbaniak, Natalia Kuczak, Adam Mokras, Abigail Wojciechowska, Mateusz Borkowski, Patrycja Witkowska, Antonina Tomczyk.

Serdeczne podziękowania składamy administracji i obsłudze w budynku przy ul. Teatralnej 3 i wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu przedsięwzięcia.

Zdjęcia: Izabela Szymańska

Share