Ludzie listy piszą…

Klasa 1 c dopiero niedawno poznała wszystkie litery, ale już od dłuższego czasu dzieci robią użytek z tego, że potrafią układać zdania, pisać i czytać. Przez cały rok uczniowie wymieniali korespondencję z klasą IV ze Szkoły w Marianivce na Ukrainie. Nasi korespondencyjni przyjaciele to dzieci o polskich korzeniach – ich pradziadkowie, dziadkowie byli Polakami, dzieci noszą polskobrzmiące nazwiska, ale język polski jest dla nich jak obcy. Dopiero od września 2018 roku zaczęli fakultatywną naukę języka polskiego w swojej wsi. Nasze listy są dla nich motywacją do nauki! By przyspieszyć korespondencję wymieniamy również e-maile, ale nic nie zastąpi radości, gdy przychodzi prawdziwy list ze znaczkami, z adresem nadawcy zapisanym cyrylicą. Ile emocji jest przy otwieraniu koperty! Często wypada z niej jakiś miły drobiazg…

Z taką samą radością wysyłamy listy – wkładamy do nich pocztówki z Kalisza, zdjęcia, rysunki i drobne upominki. Pisanie listów idzie nam już tak dobrze, że w czerwcu postanowiliśmy napisać do naszych rodzicow! Czy byli zaskoczeni, gdy w skrzynce znaleźli list od synka czy córki, a nie tylko rachunki i reklamy? A może podczas wakcji każdy z nas napisze pocztówkę do kolegi czy koleżanki z ławki?

Tekst i zdjęcia: Izabela Szymańska

Share