Spotkanie po latach- ludzie z pasją

W roku szkolnym 2011/2012 w szkole kontynuowane są spotkania z absolwentami i nauczycielami seniorami naszej szkoły w ramach projektu „A wszystko od 16-stki się zaczęło”, którego inicjatorem jest p. mgr Anna Bąk.

Wdrożenie programu rozpoczęło się w dniu 15 lutego 2011 roku  spotkaniem z absolwentem SP16 – ks. Sławomirem Kęszką i jego wychowawcą, polonistą p. mgr Krystyną Miłek.
Dnia 15 marca 2011 r odbyło się spotkanie z absolwentem SP16 – weterynarzem Andrzejem Małym i wychowawcami kl.I-III i IV-VIII: p. mgr Marią Lipińską, mgr. Dorotą Kulczycką i mgr Elżbietą Siarkiewicz – opiekunem ZHP.

Wrzesień 2011

W czwartek 29 września 2011 r. uczniowie klas 4-6 mogli poznać historię szkoły, ciekawe pasje i zainteresowania mgr Elżbiety Siarkiewicz, która przez wiele lat była nauczycielem Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu i opiekunem ZHP. Nadal współpracuje z naszą placówką  jako przewodnik PTTK, często służy pomocą w organizowaniu wycieczek klasowych.

Listopad 2011

8 listopada 2011 r. uczniowie naszej szkoły mogli spotkać się z absolwentką naszej szkoły p. Elżbietą Marczyńską i jej rodziną oraz z jej nauczycielami z okresu szkolnego. Obecnie p.Elżbieta Marczyńska jest kierownikiem Centrum Interwencji Kryzysowej w Kaliszu.

W swoim wystąpieniu przedstawiła wspomnienia z okresu nauki w „16”, wspominała lata szkolne, różne osiągnięcia i sukcesy. Wszystkie jej działania zmierzały do realizacji wielkich pasji,  ale jedna okazała się najsilniejsza – pomaganie innym a zwłaszcza dzieciom.

Pani Elżbieta Marczyńska, jako jedyna w Kaliszu, posiada certyfikat w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Certyfikat przyznaje Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „NIEBIESKA LINIA”.

Grudzień 2011

5 grudnia 2011r.w ramach spotkań „Ludzi z pasją” naszą szkołę  odwiedziła p. Monika Dobrowolska obecnie znakomita fryzjerka.

Były wspomnienia i wskazówki na przyszłość kierowane do uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali naszego gościa. Na koniec spotkania uczniowie mogli pod fachowym okiem naszego gościa  skorzystać z przymierzenia peruk

styczeń 2012

W cyklu comiesięcznych spotkań z absolwentami SP16 przygotowywanych i prowadzonych przez panią mgr Annę Bąk, mieliśmy okazję poznać kolejnego naszego absolwenta.

We wtorek 10 stycznia 2012r gośćmi honorowymi apelu dla klas IV, V i VI byli pan Bogdan Ptak i jego wychowawca pan Henryk Góral.
Pan Henryk Góral to emerytowany nauczyciel historii, wychowawca i wieloletni instruktor szachowy w SP16. Jego życiową pasją jest nauka gry w szachy dzieci i młodzież. O szachach wie prawie wszystko. Grze w szachy i przygotowywaniu młodych ludzi do sięgania po sukcesy  w tej grze poświęca po dzień dzisiejszy wiele czasu. Opowiadał o swoich wychowankach i ich osiągnięciach szachowych.

Pan Bogdan Ptak, obecnie znakomity lekarz stomatolog, to ogromny pasjonat sportu. Sam przez całe życie uprawia wiele niesamowitych dyscyplin sportowych, w których wielokrotnie otrzymywał nagrody i dyplomy. Osobiście kibicuje polskim sportowcom nie tylko w kraju, ale i za granicą.

Uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia z surfingu na Atlantyku,  rejsu na „ Zawiszy Czarnym”, z wyczynów narciarskich, tenisa ziemnego i golfa oraz obejrzeć akcesoria sportowe. które nasz gość przyniósł do szkoły.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się rakiety tenisowe i kije golfowe.
Pan Bogdan Ptak opowiadał także o reprezentowaniu Polski jako kibic i o dopingowaniu naszych sportowców na XXI Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver 2010 r. w Kanadzie. Na trybunach powiewała wówczas polska biało-czerwona  flaga z napisem Kalisz.
Spotkanie z gośćmi zakończyło się podsumowaniem konkursu plastycznego „ Pasjonujący zawód-stomatolog”. Gratulacje za udział w konkursie złożył uczestnikom konkursu pan  Bogdan Ptak, obdarowując laureatów swoimi piłkami golfowymi i uściskiem dłoni.
Zwycięzcami konkursu byli : Alicja Kaczmarkiewicz, Szymon Glapiński, Julia Sołowiej, Jakub Lindner i Emilia Piętka.

Uczniowie podziękowali gościom gromkimi brawami. To wydarzenie uwieczniono na fotografii.

org. mgr Anna Bąk

Luty 2012

Dnia 7 lutego 2012 r. w ramach spotkań prowadzonych przez p. Annę Bąk „Ludzie z pasją” gościem szkoły był absolwent p. Jarosław Siara, wychowawca Domu Dziecka w Kaliszu.

Pan Jarosław wspominał lata pobytu w SP16 i swoich nauczycieli. Jedną z pasji naszego gościa są podróże. Gość lubi  zwiedzać  bliskie i dalekie  zakątki kraju i świata.  Naszym uczniom przedstawił fotografie będące swoistym reportażem z podróży.
Jako pasjonat podróży i wychowawca  Domu Dziecka stara się organizować swoim podopiecznym  wiele ciekawych  wypraw. Uczniowie niektóre z nich  mogli oglądać podczas prezentacji multimedialnej.

org. mgr Anna Bąk